Chromatography Fittings
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (22)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (36)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (8)
- (21)
- (1)
- (4)
- (10)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (19)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (9)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (20)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (4)
- (6)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (13)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (10)
- (16)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (3)
- (36)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (11)
- (4)
- (8)
- (1)
- (3)
- (5)
- (58)
- (1)
- (1)
- (1)
- (33)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (9)
- (108)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (6)
- (4)
- (2)
- (3)
- (2)
- (15)
- (1)
- (11)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (16)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (4)
- (2)
- (7)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
MilliporeSigma™ Supelco™ Upchurch Tubing Adapter, 1/4-28 Female, PEEK
Tubing adaptor is a national pipe thread taper made up of stainless steel which is used to connect a female adaptor. It can be used to connect capillary tubes in HPLC, GC.
| Type | Adapter |
|---|---|
| Packaging Quantity | 1/Pk. |
| Material | PEEK |
MilliporeSigma™ Supelco™ Supeltex™ M-2A Capillary Ferrule, General Purpose, 0.10-0.25 mm Column I.D.
Characteristics: Seals at 1/4 turn past fingertight. High reusability. Won't stick to metal or glass.Material Composition: DuPont VESPEL SP-21 (85% polyimide, 15% graphite). Maximum Temperature: 400°C
| Diameter (Metric) Inner | 0.4 mm |
|---|
MilliporeSigma™ Supelco™ CapSeal Bullet™ Capillary Ferrule, Long Design, 0.53 mm Column I.D.
CapSeal Bullet™™ ferrules consist of a graphite material captured in an aluminum base. This unique design keeps the ferrule from adhering to the fitting, making it easy to remove. Eliminate the headache of digging out a stuck ferrule and risking damage to your fitting
| Description | Ferrule Type: Long |
|---|---|
| Diameter (Metric) Inner | 0.8 mm |
| Material | Graphite in an Aluminum Base |
MilliporeSigma™ Supelco™ Aura Mobile Phase Filter/Degasser Unit Reservoir
Easy-to-use Aura filter/degasser units simultaneously degas solvents and buffers and remove particles. Eliminates spurious peaks caused by gas bubbles in your detector, and prevent particle damage to check valves and other system components. A clean mobile phase also prolongs column life.
| For Use With | Solid Phase Extraction Disks (SPED) |
|---|
MilliporeSigma™ Supelco™ Vacuum Adapter I.D. 10 mm
For procesing packed and empty dioxin columns and dual-layer reversible carbon tubes individually using vacuum pressure
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Flow Adapter Replacement Components for CHROMAFLEX™ Columns
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Replacement HDPE Bed Supports for CHROMAFLEX™ Flow Adapters
| Material | HDPE |
|---|
MilliporeSigma™ Supelco™ Supeltex™ M-2B Double-Tapered Ferrule, 0.10-0.25 mm to like I.D. Column
Max. Temp.: 350°C. Composition: DuPont VESPEL SP-211 (75% polyimide, 15% graphite, 10% PTFE). Characteristics: Conforms easily to capillary column, ensuring an effective seal and less chance of breakage.
MilliporeSigma™ Supelco™ Supeltex™ M-2 Packed Column Ferrule, 1/4 in.
Characteristics: High reusability.Material Composition: DuPont VESPEL SP-1 (100% polyimide)Maximum Temperature: 350°C
| Diameter (English) Inner | 1/4 in. |
|---|---|
| Description | Ferrule Type: Packed Column |
| Diameter (English) Outer | 1/4 in. |
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Disposaflex™ Stopcocks
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
For Disposaflex™ Chromatography Columns
| Type | Stopcock |
|---|---|
| For Use With | Disposaflex Chromatography Column |
| Material | Polycarbonate |
MilliporeSigma™ Supelco™ CapSeal Bullet™ Capillary Ferrule, General Purpose, 0.32 mm Column I.D.
Capillary ferrules have a precision bore which is centrally located. During assembly of a connector, fiber is fixed within the ferrule using adhesive before grinding and polishing for end preparation.
| Description | Ferrule Type: General Purpose |
|---|---|
| Diameter (Metric) Inner | 0.5 mm |
MilliporeSigma™ Supelco™ Tee bore 0.020 in., Thread 10-32
The PEEK tees are to be operated at 4000 psi (281 kg/cm2). They include Fingertight III nuts and ferrules.